Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Ulusal Bir Projedir

Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Ulusal Bir Projedir

Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Ulusal Bir Projedir

Bölgesel değil ulusal bir projedir


Ortadoğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Göksel Demirer de sunumunda, endüstriyel simbiyoz uygulamaları ile AB ülkelerinde yıllık 1,4 milyar avroluk kaynak tasarrufu sağlanmasının öngörüldüğünü bildirdi. Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi’nin önemini dile getiren Prof. Dr. Demirer, 10. Kalkınma Planı’nda da endüstriyel simbiyoz uygulamaları hedefi belirlendiğini kaydetti. Demirer, "Yani biz sadece Gaziantep’e bir proje yapmıyoruz, T.C. devletinin 10. Yıl Kalkınma Planı Verimlilik Strateji’nde koyduğu somut bir hedefe yönelik adımlar atmaktayız. Bu bölgesel değil ulusal bir projedir’’ dedi.

 

Atıklar hammadde olarak kullanılacak


Süresi 9 ay olan Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çeşitli sektörler arasında endüstriyel simbiyoz olanakları belirlenecek ve seçilecek 5 firma ile endüstriyel simbiyoz olanakları için detaylı fizibilite çalışmaları gerçekleştirilecek. Çalışmalar kapsamında OSB’deki firmalar arasındaki atık değişimi, lojistik ve altyapının ortak kullanımı işbirliği olanakları bazlı endüstriyel simbiyoz potansiyeli detaylı olarak çalışılacak. Fizibilite çalışmalarında, önerilen endüstriyel simbiyoz olanağının işletmelere uygunluğu, yapılacak yatırımın geri ödeme süresi, ürün kalitesine ve işletme süreçlerine olası etkileri, işçi sağlığı ve işyeri güvenli üzerindeki etkileri bazlı detaylı çalışmalar firmalar özelinde toplanacak veriler kullanılarak gerçekleştirilecek. Proje kapsamında ayrıca OSB için belirlenen endüstriyel simbiyoz potansiyeli, ‘’Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin (OSB) ‘Eko-Endüstriyel Park’ olarak yapılandırılması için fizibilite çalışması da gerçekleştirilecek.

 

 Önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek çalıştay faaliyetleri ile farkındalığın arttırılarak projeye daha fazla hedef kitlenin katılımının sağlanması amaçlanıyor. Endüstriyel simbiyozla, atıkların değerlendirilmesi ile ekonomik katkı, atıkların hammadde olarak kullanılabileceği yeni yatırım alanlarının ortaya çıkması, yeni yatırımlar ile istihdam artışı, ortak kullanım imkânları ile biri maliyetinin düşürülmesi ve rekabet gücünün artırılması, kaynakların etkin kullanımı ve çevresel sürdürülebilirlik amaçlanıyor.