Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından finanse edilen ve GSO işbirliğinde yürütülen, 'Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi” bilgilendirme toplantısı, Sanayi Odası Meclis Salonu’nda yapıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, kuruldukları günden beri bölgenin ve ülkenin kalkınmasını sağlayacak projelere destek verdiklerini belirtti.  Alternatif enerji üretiminde önemli bir proje olduğunu belirten Özkan, "Bu proje ile bölgemizdeki atıkların değerlendirilmesi sağlanacak. Projenin daha çok finansman boyutuna destek veriyoruz. Umarım projedeki fizibilite çalışmaları başarılı sonuçlanır ve bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasında yol gösterici olur. Uygulama noktasında projeye destek olacağız" şeklinde konuştu.


Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi ise, küresel rekabet ortamında müşterilerin beklentilerinin sürekli değiştiğine işaret ederek, çevreye duyarlı üretim yapan, atıklarını minimize eden ve hatta atıklarını değerlendirerek ekonomiye kazandıran firmaların rakiplerinden bir adım daha öne çıktığını söyledi. Ünverdi, "Sanayi kuruluşlarının karşılıklı fayda sağlayacak ortaklıklar kurması olarak tanımlayabileceğimiz endüstriyel simbiyozü, atıkların değişimi, ortak enerji kullanımı, ve ortak kaynak kullanımı olarak tanımlayabiliriz. Artık, ülkemizin kalkınma ve bölgesel planlarında DA yer alan endüstriyel simbiyoz, hem sürdürülebilir çevre için hemde işletmelerimizin verimliliklerinin artması noktasında önem arz etmektedir. Ortak kaynak kullanımı, üretim maliyetlerinin azaltılması, çevreye duyarlı üretim gerçekleştirilmesi ve müşterilerinin beklentilerini karşılamaları noktasında simbiyoz önemli bir çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır dedi.