Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Çalıştayı Yapıldı

Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Çalıştayı Yapıldı

Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Çalıştayı Yapıldı

 

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) liderliğinde yürütülen, “Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Çalıştay’ında konuşan, Prof. Dr. Göksel Demirer, “Dünya artık atıklara birer kaynak olarak bakıyor” dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) liderliğinde yürütülen, “Gaziantep Endüstriyel Simbiyoz Projesi Çalıştayı” yapıldı.

GSO Sani Konukoğlu Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen çalıştayda katılımcılara Prof. Dr. Göksel Demirer tarafından, proje çalışmaları ve çalıştay yönetimi hakkında bilgi verildi.

Demirer, simbiyozun; endüstriyel işletmelerin karşılıklı fayda sağlayacakları ortaklıklar kurması olarak tanımlanabildiğini belirtti.

Sadece bugünü değil gelecek kuşakları da gözetmenin önemine dikkat çeken Demirer, “Mümkün olduğunca verimli kaynakları kullanan, dolayısıyla o günlerden bu yana sürdürülebilir kalkınma için pek çok araç geliştirildi. Endüstriyel Simbiyoz da bunlardan bir tanesidir. Sadece endüstri için değil; kentler için, binalar için, ulaşım için her insani sektör için simbiyoz önemlidir” dedi.

“Dünya artık atıklara ‘atık’ demiyor” diyen Demirer, “Bunlara atık olarak değil birer kaynak olarak bakılıyor. Pek çok atık için onlarca yöntem var. Endüstriyel Simbiyoz kavramı kendi içinde yeni bir kavram elde etti. Buda ‘Eko Endüstriyel Park’lardır. Simbiyoz ile ortak yaşam alanı teşvik edilecek ve yaygınlaştırılacaktır” diye konuştu.

Proje kapsamında 166 farklı NACE kodunda faaliyet gösteren GSO üyesi firmalar için Endüstriyel Simbiyoz olanakları araştırılmış ve 104 Endüstriyel Simbiyoz olanağı ortaya çıkmıştır. Çalıştayda, ortaya çıkan simbiyoz olanaklarının gerçekte ne kadarının uygulanabilir olduğunu tespit etmek için, firmalarla bire bir görüşme yapıldı.